Maďarsko - velká maďarská nížina

Maďarsko

Rovinatá planina maďarské puszty se rozkládá mezi Dunajem a východní hranicí země od písečných hřbetů Bugac uprostřed a hortobágyskou stepí na severovýchodě této rozsáhlé nížiny zvané Alföld.

Szolnok

Místo na soutoku řek Tisza a Zagyva bylo již před staletími důležitým přechodem. Později sem byla zavedena železniční trať z hlavního města.

Jezero Tisza

Měkká voda, široké zátoky, stojatá voda a ostrovy s bohatým množstvím ryb a divoké zvěře - to je druhé největší jezero v Maďarsku. Ve vlažných vodách mělkého břehu se dá velmi dobře koupat, v hlubších místech se zase daří plachtařům, surfařům, vodním lyžařům a jezdcům na motorových člunech. V délce 80 kilometrů se rozprostírají prázdninové osady, pláže, kempy a půjčovny.

Tiszafüred

Snad nejoblíbenější prázdninové místo na jezeře Tisza láká k jízdám ve člunu na lekníny porostlých stojatých vodách, nabízí různé možnosti koupání u pláží s jemnou písčitou naplaveninou, pobyt v termálních lázních nebo na koupališti. V Tiszafüred na promenádě Tariczky sétány 6 vzniklo v r. 1949 první vesnické muzeum v zemi, kde lze vidět typická sedla pasáků z Alföld a keramiku ze střediska hrnčířství.

Puszta

Na západ od oblasti Hajdúság se rozkládá Hortobágy. K tomuto území se váže po celém světě přetrvávající romantický obraz o Maďarech a Maďarsku, jehož součástí jsou vahadlové studny a honáci koní práskající biči. Pusta zůstala už jen místem chovu dobytka. Tradiční stáda koní a šedého hovězího dobytka zde najdeme i dnes. Území je součástí světového kulturního dědictví. Národní park je tvořen nejen pastvinami, ale i močály a vodními plochami bohatými na zvěř a také lesy.

Devítidírkový most

Silnice č. 33 překonává řeku Hortobágy slavným Devítiobloukovým mostem (Kilenclyukú híd), postaveným v roce 1883, který je nejdelším silničním kamenným moslem v Maďarsku. V jeho blízkosti se konaly slavné „mostní“ trhy.

Hortobágy

Hortobágy

Puszta Hortobágy je jednou z největších travnatých stepí Evropy, na které se pod širým nebem pase šedý skot, koně, ovce a buvoli. Od roku 1973 patří 70 tisíc hektarů Národnímu parku Hortobágy.

Hajdúszoboszló

Lázně v Hajdúszoboszló se po právu těší mezinárodní oblibě. V roce 1925 zde byly objeveny termální prameny, které v období mezi dvěma válkami vytvořily z obce lázeňské město.

Více informací o lázních Hajdúszoboszló...

Debrecen

Toto druhé největší město Maďarska je na základě své přesvědčivé role sehrané v době reformace hrdým nositelem přívlastku „ kalvinistický Řím“. Od středověku je studentským městem, v letech 1848 - 1849 bylo „hlavním městem“ revoluce a boje za svobodu. Dnes je známé především rozmanitým kulturním životem, např. barvami hýřícím Květinovým karnevalem 20. srpna, jazzovými dny, Letní univerzitou pro cizince, kteří se chtějí naučit maďarsky. Symbolem města je klasicistní, jednoduše zařízený reformovaný Velký kostel, který je se svojí kapacitou 3 000 míst největším Božím domem tohoto vyznání v Maďarsku. Jako relikvie se zde uchovává lenoška Lajose Kossutha. Zde vyhlásilo Národní shromáždění v roce 1849 sesazení Habsburků z trůnu.

Kecskemét

Hlavní město župy Bács-Kiskun je nazýváno též „proslaveným městem“. Takřka každý zná např. kecskemétskou pálenku-meruňkovici, secesní stavby s barevnými keramickými ozdobami a metodiku Kodály. Rozsáhlé prostranství náměstí Kossuth s promenádou je vroubeno zajímavými budovami: nejhezčí radnicí Maďarska, která byla postavena v secesním slohu a má skleněné, glazované střešní tašky, květinové ozdoby a nádherné fresky v honosném slavnostním sále. Zvonkovou hru, znějící v průčelí každou hodinu, složil Kodály. Před 600 lety byl zřízen Františkánský kostel s vnitřním vybavením ve stylu baroka, nejstarší kostel města. Největší kostel Velké nížiny postavený v „copánkovém slohu“, nazývaný též Velkým nebo Starým kostelem, byl navržen knězem z Řádu piaristů.

Szeged

„Město slunečního svitu“ se právem říká tomuto město s 2 100 hodinami slunečního svitu v roce, které leží na soutoku řek Tisza a Maros. I voda zde zanechala své stopy: v jedné jediné noci roku 1879 zničila přílivová vlna „plavé Tiszy“ téměř celé město Szeged. Mezinárodní pomoc však dala vzniknout novému místu s nádhernými stavbami s prvky eklektiky a secese. Světoznámými výrobky jsou uherský salám Pick a sladká či pálivá kořeninová paprika, která se hojně používá při přípravě výtečné szegedské rybí polévky. Většina pozoruhodných budov stojí na Dómském náměstí, jednom z nejhezčích náměstí Maďarska, které je téměř tak velké jako náměstí sv. Marka v Benátkách. Monumentální neorománský Votivní kostel, který nechali vystavět jako svůj dík ti, kdo přežili potopu, byl dokončen roku 1930. Je vyzdoben nádhernou mozaikou Madony oděné do vyšívaného selského pláště a szegedských pantoflíčků. Impozantní Nová synagoga na rohu ulic Hajnóczy a Gutenberg postavená ve stylu maurské secese je jedním z nejhezčích Božích domů v Evropě. Větrný mlýn (Szeged-Kiskundorozsma) je jedním z posledních svého druhu nacházejícím se ve Velké nížině.

Gyula

Na každém kroku květiny, zahrady růží, zelené plochy, romantické cestičky v parcích, promenády po idylickém nábřeží - to je Gyula, ležící v blízkosti jižní státní hranice, ideální cíl pro ty, kdo hledá klid a odpočinek. Symbolem města je gotický hrad z 15. století, jediný existující cihlový hrad ve střední Evropě. V mimořádně krásném prostředí, v nádherném přírodním parku o rozloze 28 hektarů, se nacházejí Městské lázně s devíti otevřenými a jedenácti zastřešenými bazény. Horká voda o teplotě 72°C vyvěrající z hloubky dvou kilometrů se doporučuje k léčení pohybového ústrojí, gynekologických potíží, k rehabilitaci po úrazech, srdečním infarktu, ke všeobecné regeneraci a kúrám. Stoletá cukrárna na náměstí Erkel tér 1 založená v roce 1840 je druhou nejstarší v zemi.